Formænd i VU Århus

VU Århus har eksisteret i mange år, og igennem tiden har mange ting skiftet, men helt sikkert er, at foreningen bygger på en lang og stolt tradition. Således har vi arbejdet på at genskabe en liste over alle formænd igennem tiden, og der mangler nu kun et hul op gennem 90′erne for at sikre vores 88 års lange liste af formænd:

Formænd for Venstres Ungdom for Århus og omegn

    • 1920-1922: P.C Jacobsen

 

    • 1922-1922: Hans Hjortshøj

 

    • 1922-1923: Søren Holm

 

    • 1923-1927: Axel Møller

 

    • 1927-1928: Rasmus Rosenkvist

 

    • 1928-1929: N. Hjortshøj Jensen

 

    • 1929-1930: Rasmus Rosenkvist

 

    • 1930-1930: Balslev Jørgensen

 

    • 1930-1931: Jens Hjortshøj

 

    • 1931-1931: Erik Bostrup

 

    • 1931-1933: Rasmus Gunnestrup

 

    • 1933-1933: Gunnar Thomsen

 

    • 1933-1935: Poul Nielsen

 

    • 1935-1936: Alfred Hansen

 

    • 1936-1937: Niels Hjortshøj

 

    • 1937-1939: Alfred Hansen

 

    • 1939-1942: Rasmus Peter Andersen

 

    • 1942-1944: Rasmus Holme Villadsen

 

    • 1944-1947: Poul Ladefoged

 

    • 1947-1947: Niels Kristiansen

 

    • 1947-1948: Hans Hedegaard Andersen

 

    • 1948-1951: L. Degn Christensen

 

    • 1951-1953: Jens Abild

 

    • 1953-1953: Bent Vester

 

    • 1953-1954: J. Lersey

 

    • 1954-1956: Gunnar Nielsen

 

    • 1956-1957: John Johnsen

 

    • 1957-1958: John Ammundsen

 

    • 1958-1962: Peter Holm Jensen

 

    • 1962-1963: Irma Hald Madsen

 

    • 1963-1964: Jørgen Brøndlund Nielsen

 

    • 1964-1967: Carl Jørgen Pedersen

 

    • 1967-1967: Kurt Egedal Chrisoffersen

 

    • 1967-1968: Marie Holst

 

    • 1968-1968: Carsten Toft

 

    • 1968-1969: Jørgen Møller

 

    • 1969-1970: Poul Nielsen

 

    • 1970-1972: Evald Saugaard

 

    • 1972-1973: Peder Hasselager

 

    1973-1974: Ole Sand Pedersen

Formænd for Venstres Ungdom i Århus

1974-1976: Bent Løvschal
1976-1977: Hans Brun Hansen
1977-1978: John Sørensen
1978-1979: Per Nielsen
1979-1980: Jens Olaf Pedersen
1980-1981: Hans Skou
1981-1982: Laila Madsen
1982-1984: Jane Thomsen
1984-1985: Arne H. Nielsen
1985-1987: Mette Christensen
1987-1988: Anders Buch-Jepsen
1988-1989: Jens Kloppenborg-Skrumsager
1989-1990: Anne-Mette Bigum
1990-1991: Allan Friis Clausen
1991-1992: Jens Winther
1992-1994: Helle Rauch
1994-1994: Karen Rønde
1994-1995: Pernille Grabe
1996-1997: Søren Larsen
1998-1998: Torben Raahede
1999-2000: Søren Boisen
2001-2001: P.U.G Sørensen
2002-2002: Marianne Maarup
2003-2004: Line Nordli
2004-2006: Max Nørgaard
2006-2008: Martin Pedersen
2008-2010: Kristian Leer
2010-2011: Jens Husted
2011-2012: Mathias Schlippé-Steffensen
2012-2013 Lene Horsbøl
2013-2014 :Karina Vincents
2014-2015: Matthias Lumby Vesterdal
2015-2016: Morten Marthendal Lond
2016- 2017: Jakob Greve Kromann

2017-2019: Marie Overgaard Christensen

2019-: Sebastian Beier Buchhave Boisen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *