Formænd

Formænd i VU Århus

VU Århus har eksisteret i mange år, og igennem tiden har mange ting skiftet, men helt sikkert er, at foreningen bygger på en lang og stolt tradition. Således har vi arbejdet på at genskabe en liste over alle formænd igennem tiden. Arbejdet er nu færdiggjort og viser vores 102 års lange liste af formænd, samt hvilke der også har været landsformand for Venstres Ungdom.

 Formænd for Venstres Ungdom for Århus og omegn

  • 1920-1922: P.C Jacobsen (Landsformand 1929-1930)
  • 1922-1922: Hans Hjortshøj
  • 1922-1923: Søren Holm
  • 1923-1927: Axel Møller
  • 1927-1928: Rasmus Rosenkvist
  • 1928-1929: N. Hjortshøj Jensen
  • 1929-1930: Rasmus Rosenkvist
  • 1930-1930: Balslev Jørgensen
  • 1930-1931: Jens Hjortshøj
  • 1931-1931: Erik Bostrup
  • 1931-1933: Rasmus Gunnestrup
  • 1933-1933: Gunnar Thomsen
  • 1933-1935: Poul Nielsen
  • 1935-1936: Alfred Hansen
  • 1936-1937: Niels Hjortshøj
  • 1937-1939: Alfred Hansen
  • 1939-1942: Rasmus Peter Andersen
  • 1942-1944: Rasmus Holme Villadsen
  • 1944-1947: Poul Ladefoged
  • 1947-1947: Niels Kristiansen
  • 1947-1948: Hans Hedegaard Andersen
  • 1948-1951: L. Degn Christensen
  • 1951-1953: Jens Abild
  • 1953-1953: Bent Vester
  • 1953-1954: J. Lersey
  • 1954-1956: Gunnar Nielsen
  • 1956-1957: John Johnsen
  • 1957-1958: John Ammundsen
  • 1958-1962: Peter Holm Jensen
  • 1962-1963: Irma Hald Madsen
  • 1963-1964: Jørgen Brøndlund Nielsen (Landsformand 1966-1968)
  • 1964-1967: Carl Jørgen Pedersen
  • 1967-1967: Kurt Egedal Chrisoffersen
  • 1967-1968: Marie Holst
  • 1968-1968: Carsten Toft
  • 1968-1969: Jørgen Møller
  • 1969-1970: Poul Nielsen
  • 1970-1972: Evald Saugaard
  • 1972-1973: Peder Hasselager
  • 1973-1974: Ole Sand Pedersen

 Formænd for Venstres Ungdom i Århus

  • 1974-1976: Bent Løvschal
  • 1976-1977: Hans Brun Hansen
  • 1977-1978: John Sørensen
  • 1978-1979: Per Nielsen
  • 1979-1980: Jens Olaf Pedersen
  • 1980-1981: Hans Skou
  • 1981-1982: Laila Madsen
  • 1982-1984: Jane Thomsen
  • 1984-1985: Arne H. Nielsen
  • 1985-1987: Mette Christensen
  • 1987-1988: Anders Buch-Jepsen
  • 1988-1989: Jens Kloppenborg-Skrumsager
  • 1989-1990: Anne-Mette Bigum
  • 1990-1991: Allan Friis Clausen
  • 1991-1992: Jens Winther
  • 1992-1994: Helle Rauch
  • 1994-1994: Karen Rønde
  • 1994-1995: Pernille Grabe
  • 1996-1997: Søren Larsen
  • 1998-1998: Torben Raahede
  • 1999-2000: Søren Boisen
  • 2001-2001: P.U.G Sørensen
  • 2002-2002: Marianne Maarup
  • 2003-2004: Line Nordli
  • 2004-2006: Max Nørgaard
  • 2006-2008: Martin Pedersen
  • 2008-2010: Kristian Leer
  • 2010-2011: Jens Husted Andersen (Landsformand 2013-2015)
  • 2011-2012: Mathias Schlippé-Steffensen
  • 2012-2013: Lene Horsbøl
  • 2013-2014 :Karina Vincents
  • 2014-2015: Matthias Lumby Vesterdal
  • 2015-2016: Morten Marthendal Lond
  • 2016- 2017: Jakob Greve Kromann
  • 2017-2019: Marie Overgaard Christensen
  • 2019-2020: Sebastian Beier Buchhave Boisen
  • 2020-2021: Mathilde Hjort Bressum
  • 2021- 2022: Maria Wilms Nielsen
  • 2022-nu    : Kathrine Øster